I 7 SIND - Hvad vil jeg være?

I samarbejde med Åben Skole tilbyder Salaam Film og Dialog et gratis arrangement om uddannelsesvalg til udskolingsklasser i Københavns Kommune.

Med tre film og et omfattende undervisningsmateriale, leder vi de unge igennem øvelser og samtaler, der alle omhandler det ofte svære uddannelsesvalg. Filmene handler om ungdom og identitet. De portrætterer unge med etnisk minoritetsbaggrund, men henvender sig til alle unge, idet der lægges vægt på det individuelle arbejde med at finde egne ståsteder, ressourcer og fremtidsmuligheder på arbejdsmarkedet og i samfundslivet.

Varighed: 2 timer

Oplægsholder: Ayaz Shah deler sine historier og erfaringer med eget uddannelsesforløb, giver inspiration til at tænke og mærke fremtidsmuligheder på nye måder samt skaber et rum, hvor ideer og bekymringer kan luftes og drøftes.

Tilbydes gratis til alle skoler i Københavns Kommune.

Pris: 20 kr. pr. elev i Århus, Frederiksberg og Norddjurs. I andre kommuner er vejledende pris 3500 kr. + evt. rejseomkostninger.

Book et arrangement


    0. klasse1. klasse2. klasse3. klasse4. klasse5. klasse6. klasse7. klasse8. klasse9. klasse10. klasseUngdomsuddannelser

    FacebookTwitterRedditEmailPrintFriendly

    Salaam Film & Dialog
    Vermundsgade 38E, 2.sal
    2100 København Ø
    CVR: 28164297
    Tlf: 32 118 188 / 32 118 288
    info@salaam.dk

    BESTIL NYHEDSBREV

    Vi sender ca. en gang per måned